• Telefon: +90 216 369 80 80
  • Adres: Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi 462/3 34740 Kadıköy İstanbul

Gözkapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Göz kapağı ameliyatı, göz altı, göz etrafı ve göz kapaklarının daha estetik ve genç bir görünüm kazanması için uygulanan bir ameliyat türüdür. Göz kapağı deformasyonu yaşa bağlı ortaya çıkan olumsuz görünümleri düzeltmek için yapılır. Basit problemler için ameliyatsız tedavi seçenekleri tercih edilir. Operasyon daha çok 45-65 yaş arası kişilerde uygulanır ve çok uzun dönem kalıcılık gösterir. Çünkü cilt canlı bir organizma olduğu için dış etkenlerden ve yer çekiminden çok çabuk etkilenebilmekte, bu nedenle de zaman içinde gerçekleşen operasyonun etkileri azalabilmektedir. Göz kapağında zamanla yine bozulmalar görünse de görüntü hiçbir zaman ameliyat olmadan önceki pozisyonda olmaz.

Ameliyat genellikle lokal anestezi tercih edilerek yapılabildiği gibi genel anestezi kullanılarak da yapılabilir. Gerekli olanlarda her iki üst ve alt göz kapağı aynı anda ameliyat yapılabilir. Ameliyat günü hasta gözleri açık ve kesi izlerinin üstünde bandajlarla taburcu edilir. Ertesi gün tekrar kontrole gelerek göz pansumanları değiştirilir ve hasta normal hayatına dönebilir. Çoğu hasta yaklaşık 5-7 gün sonra sosyal hayatına kaldığı yerden devam eder.

Göz kapağı ameliyatında da diğer cerrahilerde olduğu gibi bütün kurallar geçerlidir. Ameliyattan en az 15 gün önce kan sulandırıcı ilaçlar ve sigara kullanımı bırakılmalıdır. Ameliyatın gerçekleşebilmesi için yakın zamanda bölgede başka bir operasyonun gerçekleşmiş olmaması gerekir.