• Telefon: +90 216 369 80 80
  • Adres: Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi 462/3 34740 Kadıköy İstanbul

Yağ Alma Ve Vücut Şekillendirme (Liposuction Ve Liposhaping)

Liposuction ameliyatı estetik görünümü sağlamak amacıyla vücut bölgelerindeki inatçı yağların yani spor ile atılamayan ve diyetlerin faydasız olduğu yağ dokusunun vakumla alınması işlemidir.

Liposuction ameliyatı tam teşekküllü hastane ortamında genel anestezi altında 1-3 saat süren bir işlemdir. Liposuction ameliyatı sonrası 1 gün mutlaka hastanede yatırılır. Bu hastanın durumuna göre 2 güne de çıkartılabilir.

Liposuction ameliyatı sonrasında belirgin bir iz kalmaz. Kanüllerin girdiği noktalarda hafif delikler oluşabilir. Bu izler zamanla geçicidir. Zaten bu izleri iç çamaşırı seviyesinde oluştuğundan estetik bir sorun da oluşturmaz. Liposuction ameliyatı iz kalmayan estetik ameliyatlar arasında kabul edilmektedir.

Liposuction ameliyatı sonrasında alınan yağ alınan yani emilen yağlar tekrar oluşmaz. Yalnız bilinmesi gereken bu ameliyatı olduktan sonra kişi beslenmesine spor aktivitelerine mutlaka dikkat etmesi gerekir. Eğer hasta kendine dikkat etmeyen bir yaşantı içerisinde devam ederse, tabi ki aynı bölgede yağlanma tekrar oluşabilir. Cerrahi olarak inatçı yağları alabiliriz. Fakat fit bir vücuda sahip olmak isteyen bir kişi ameliyat sonrasına da çok dikkat etmesi gerekir.

Liposuction ameliyatı sonrasında 2. gün evinize gittiğinizde kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz. Ameliyat sonrası yağ alınan bölgede ödemler oluşacaktır. Bu da sizi biraz kalın gösterebilir. Korse ve bantları takmaya devam etmelisiniz. Bu morluklar ve ödem şişlikleri haftalar geçtikçe inmeye devam eder ve birkaç ay sonra gerçek başarıyı görürsünüz.

Liposuction ameliyatı sonrası oluşan girintili çıkıntılı çukurlar tamamen teknik hatalardandır. Liposuction ameliyatı sonrası oluşan bu hatalar revizyon ameliyatı ile düzeltilebilirler. Fakat bu ameliyat sonrası vücutta oluşan deformasyon nedeniyle tamamen kusursuz bir karın bölgesi oluşması biraz zor olabilir.

Liposuction ameliyatı ile alınan yağların bir kotası vardır. Bu kota hastadan hastaya değişir. Ortalama olarak liposuction ameliyatı ile bir hastadan vücuttaki yağlarının % 10 u kadarını alabilir. Bu limitin üstü, kişiye faydadan çok zarar verebilir. Vücudun dengesi ve metobolizmasıyla ilgili sorunlar oluşabilir. İdeal yağ alma oranının dışına çıkılmaması gereklidir.

Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ameliyat sonunda özel korse giydirilir. Hasta korse giymeye 4 hafta daha devam eder. 3. haftadan sonra sadece gece yatarken korse çıkartılabilir. Liposuction uygulanmış alanlarda morluklar çoğu zaman olur. Bunlar 1 hafta içinde büyük ölçüde kendiliğinden kaybolur. İyi seçilmiş hastada ve iyi uygulanan teknikle kalıcı sonuç verir.

Liposuction ameliyatı hakkında en çok hurafe olan ameliyatların başında gelir. Ameliyat esnasında ölüm riskinden çok bahsedilir. Bu gerçek dışı bir uydurmadır. Liposuction ameliyatı riskleri az bir ameliyattır. Ve ölümcül bir riski yoktur. Önemli olan bu konuda ilgili ve bilgili uzman doktorun hastayı iyi değerlendirmesidir. Aslında bu tüm ameliyatlar ve tadeaviler için geçerli bir kuraldır. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus doktor seçimidir.