• Telefon: +90 216 369 80 80
  • Adres: Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi 462/3 34740 Kadıköy İstanbul

Burun Estetik Ameliyatı (Rinoplasti)

Burun estetiği; burunun sadece boyutlarını küçültmek ya da büyütmek amacıyla değil, burun uç kısmını yeniden şekillendirmek, burun üst kısmında bulunan kemeri uzaklaştırmak, üst dudak – burun açısı ile burun – alın açısını düzeltmek amacıyla yapılmaktadır.

Burun estetiğinde burun dışının düzeltildiği bir estetik ameliyat olmakla birlikte, nefes almayı engelleyen burun içi eğriliğinin ve burun eti denilen konka hipertrofilerinin düzeltilmeside yapılır. Özellikle bu durumun, yani burun içi eğriliklerinin aynı operasyon sırasında düzeltilmesi son derece önemlidir. Buradan elde edilecek kıkırdaklar burun uç kısmına, ön kısmına, iskelet kısmına estetik ve destek amaçlı kullanılmaktadır. Dolayısıyla burun içi ve dışının farklı ameliyatlarla düzeltilmesi, elimizde bulunacak kıkırdak kaynağın boşa gitmesi anlamını taşımaktadır. Bu nedenle yapılacak estetik burun ameliyatı, son derece dikkatli ve deneyimli ellerde yapılmalıdır.

Her insanın burnundaki kemik, kıkırdak, deri yapısı, burun cilt kalınlığı, deri yağlılık oranı birbirinden farklılık göstermektedir. Elbette ameliyat sırasında yapılacak uygulama ve tekniklerde farklı olacaktır. Dolayısıyla ameliyat sonrası ortaya çıkacak sonuç her hastada farklı olacak ve kişisel karekteristik özellikleri de taşıyacaktır. Burun ameliyatı planlamasında yine de en önemli unsur, her hastaya, her buruna farklı burun planlaması ve tasarımı yapıp estetik ameliyatı gerçekleştirmektir. Kişinin yüz hatlarıyla uyumlu, kendi yüzüne yakışır, başkaları tarafından eleştiri almayan, doğal görünümlü, yapıldığı herkes tarafından hemen anlaşılmayan, yüzüne yakışır bir burun gerek cerrah gerek de hasta açısından başarılı bir sonuçtur.

Estetik burun ameliyatı, genel anestezi altında yapılması gereken bir ameliyatdır. Ameliyat sırasında doktorun kendini ve hastanın stresten uzak ve rahat hissedebilmesi için bu gereklidir. Hastadaki burun yapı ve bozukluklarına göre açık teknik veya kapalı teknik kullanılır. Kapalı teknik burun ameliyatlarında kesiler burun içinden yapılır ve içeriden çalışılır. Açık teknik burun ameliyatlarında ek olarak burun ile dudağın birleşim yerinde küçük bir kesi yer almaktadır.

Estetik burun ameliyatları ortalama iki saat sürmektedir. Bu ameliyatta cerrah burun kemik ve kıkırdaklarına yeniden şekil verir. Burun sırtındaki kemer küçültülür veya törpülenir. Burun kenarları daraltılarak yayvanlık giderilir. Burun ucu küçültülür ve yukarı kaldırılır. Ameliyat bitiminde burnun yeni pozisyonunu korumak için burun üstüne bir koruma ateli (termal splint) konur.

Ameliyat sonunda göz altlarında bir miktar şişme ve morluklar oluşabilir. Ancak bunlar genellikle bir hafta içinde tamamen kaybolur.

Operasyon sonrası 7. günde atel çıkartılır. 7. gün sonunda hasta iyileşmiş olup burunda ve yüzünde şişlikler olacaktır. Bu şişlikler 1 ay sonra büyük ölçüde geçse de nihai iyileşme 1 yılda tamamlanacaktır.

Burun ameliyatı sonrasında, erken dönemde yani 1 ay sonrasında burun ucu sert bir yapı haline gelir, Bazen burun ucunda hafif his kaybı bile olabilir. Bu durum son derece normaldir, 3 ay da burun daha yumuşak hale gelecektir. Kemikteki şişlikler azalmış olacak, 1 sene sonra da burun ameliyatının en son hali ortaya çıkacaktır. Dolayısıyla herhangi bir karar ya da sonuca varmak için bu süre beklenmelidir.