• Telefon: +90 216 369 80 80
  • Adres: Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi 462/3 34740 Kadıköy İstanbul

Meme Dikleştirme (mastopeksi)

Yıllar ile birlikte gebelik, bebek emzirme ve yer çekimi gibi nedenlerden dolayı kadınların memelerinde sarkma olur. Deri elastikiyetini kaybedince memeler de genellikle şekillerini kaybederler. Mastopeksi sarkan memelerin sarkıklığının giderilip yeniden şekillendirilmesdir. Mastopeksi ile meme başının da küçültülmesi yapılır. Meme dokusu az ise veya hacim olarak küçük ise mastopeksi ile birlikte meme implantı yerleştirilir. Böylecememenin hem dolgunluğu hem de şekli estetik görünüm kazanır.

Mastopeksi için en uygun kişiler küçük ve sarkık memeleri olan kadınlardır.

Mastopeksi basit bir operasyon değildir, ancak iyi ellerde yapılınca güvenilirdir. Kanama ve enfeksiyon nadirdir fakat skarların genişlemesi çoğu zaman önlenemez. Mastopeksi belirgin ve kalıcı skar izi bırakır ama bu izler sütyen ve mayo altında saklanabilir (kötü iyileşme ve geniş skarlar sigara içenlerde daha sıktır). Ayrıca meme başlarında asimetri veya duyu kaybı ile de sonuçlanabilir.

Mastopeksi öncesi mammografi ve meme US istenip, meme dokularının kontrolü yapılmalıdır. Sigara içilmesi operasyon için önemli problem oluşturur. Operasyon hastanede genel anestezi altında yapılır ve genellikle 2-4 saat sürer. Teknikler değişir ancak en sık prosedür ters T şeklinde bir kesi ile yapılandır.

Kesi yerleri çıkarılacak meme dokusunu ve yeni meme başının yerini belirler. Fazla deri uzaklaştırılınca meme başı daha yukarıya doğru yer değiştirir. Daha sonra kesi yerleri dikilir. Küçük memeli ve minimal sarkık hastalar modifiye prosedürler için aday olabilirler. Bu işlemde daha küçük kesi ile operasyon gerçekleştirilir. Meme başı etrafından yapılan daire şeklindeki bir kesi ile fazla meme dokusu uzaklaştırılır ve kesi yerleri yeniden dikilir.

Eğer meme kaldırma operasyonu yanı sıra meme protezi de ekleniyorsa, protez ya direkt meme dokusu altına yada kas altına açılan bir cebe yerleştirilir.

Cerrahiden sonra elastik bandaj veya cerrahi sütyen kullanılır. Memeler birkaç gün şişer ve biraz rahatsızlık hissi verir, ancak ağrı şiddetli olmaz. Hissedilen bütün rahatsızlıklar tıbbi tedavi ile giderilebilir.

Birkaç gün içinde elastik bandaj veya cerrahi sütyen çıkarılır ve destekleyici sütyen takılır ve bu sütyen 3-4 hafta kullanılır. Dikişler 1-2 hafta sonra alınır.

Operasyon sonrası memelerde şişkinlik ve duyu kaybı hissedebilirsiniz. Bu his 6 hafta içinde azalarak geçer. Bazı hastalarda bu durum bir yıla kadar sürebilir hatta kalıcı olabilir.

İyileşme zaman alır. Birkaç gün içinde ayağa kalkmanıza rağmen birkaç hafta içinde normal yaşantınıza dönebilirsiniz. Ancak şu bilinmelidir ki mastopeksi skarları kalıcı ve belirgindir. Birkaç ay kabarık ve kırmızı görünürler ancak zamanla incelir ve beyazlaşırlar.