• Telefon: +90 216 369 80 80
  • Adres: Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi 462/3 34740 Kadıköy İstanbul

Erkeklerde Meme Büyümesi (Jinekomasti)

Jinekomasti; erkeklerde kadın tipinde meme dokusu oluşmasıdır, yani erkeklerin göğüslerinin kadınsı bir hal almasıdır. Jinekomastinin bir çok nedeni olmakla birlikte; bazı ilaçların etkisiyle, hormonal dengesizlik sonucu, karaciğer rahatsızlıkları, siroz, uyuşturucu kullanımı, bazı kanser türlerinde ortaya çıkabilir. En sık olarak yapısal ve genetik nedenlerle yani altta yatan bir patoloji olmadan ortaya çıkar. Yine ani ve çok kilo kaybetme meme dokusunda büyümeye neden olarak jinekomastiye yol açar. Hastalar bunu kilo verdikleri zaman geçeceğini düşünsede bu durum değişmez, hatta belirgin hale gelir.

Jinekomasti, hormonal değişikliklere bağlı olarak, en sık ergenlik döneminde veya daha yaşlı erkeklerde görülmektedir. Bu durum fizyolojik jinekomasti olarak adlandırılır. Erkek çocukların %90’ ında bu durum kendiliğinden bir yıl içinde geçer. Büyüklerde ise genellikle nedeni belirsizdir. Çoğu zaman fizyolojik jinekomasti nin geçmemesi, sık kilo alıp verme gibi durumlar gözükür.

Jinekomasti ameliyatı ergenlik dönemi bitiminden itibaren yani 17 yaşından itibaren yapılabilir. Daha öncesi için fizyolojik jinekomasti olabileceğinden beklemek gerekmektedir. Hasta, memeleri büyüdüğü anda gerekli tetkikler yaptırır ve en kısa zamanda bunlara müdahale edilirse, psikolojik sorunlar da önlemiş olur.

Ameliyat öncesinde muayenede ne tip bir jinekomasti olduğu ortaya çıkarılır. Böylece kitlenin sadece yağ dokusundan oluşup oluşmadığı, meme doku varlığı ortaya konabilir.

Jinekomasti Ameliyatı sedasyon anestezisi veya genel anestezi altında yapılabilir. Liposuction yapılacaksa sedasyon anestezisi yeterli olur ve hasta ameliyatdan sonra hemen evine geri dönebilir.

Liposuction (kapalı teknik) tekniğinde meme üzerinde herhangi bir iz yaratmadan, kahverenkli kısma zarar vermeden, sadece küçük kanüllerin girebildiği deliklerden içerideki yağ ve meme dokusunu almak mümkün olmaktadır. Liposuction yöntemi ile deride bir sarkma olsa bile bu durum tedavi edilebilmekte, daha ilk günden itibaren deride küçülme sağlanmaktadır. Yaklaşık 1 ay sonra en sarkık memeler dahi tamamen düzelmektedir.

Ameliyattan 1 hafta sonra en şiş hali bile beğenilir bir sonuç yaratmaktadır. 1 ay sonra ameliyat geçirdiğiniz belirsiz olur. Bu sürede sadece sizin hissedebileceğiniz sertlikler oluşur. Bu sertlikler normal yara iyileşmesinin bir safhası olup 3 ay içinde düzelecektir. 1 ay kadar korse giymek gerekmektedir.