• Telefon: +90 216 369 80 80
  • Adres: Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi 462/3 34740 Kadıköy İstanbul

Çok büyük ve sarkık memesi olan bayanların sırt ve boyun ağrısı, iskelet bozuklukları, solunum sıkıntısı ve fazla ağırlıktan kaynaklanan birçok tıbbi problemi olabilir. Sütyen askıları omuzlarda çok fazla iz bırakabilir ve genellikle büyük memeler bir kadının veya genç kızın kendine olan özgüvenini kaybetmesine sebep olur. Redüksiyon mammoplasti olarak bilinen meme küçültme operasyonları bu tür bayanlar için planlanmıştır. Bu işlemde fazla olan yağ, meme bezleri ve deri çıkartılıp, meme daha küçük, hafif ve şekilli hale getirilir. Ayrıca aerola’da (meme başı) küçültülebilir. Amaç; bayana daha küçük, düzgün şekilli, vücuduyla uyumlu meme oluşturmaktır.

Meme küçültme işlemi genellikle basit kozmetik düzeltmeden çok fiziksel rahatlamayı sağlamak için yapılır. Büyük ve sarkık memesi olan birçok kadın günlük aktivitelerinin kısıtlanmasından ve fiziksel rahatsızlıktan şikayeçidir. Meme küçültme işlemi, ciddi fiziksel görünüm bozukluğuna neden olmadığı sürece ve meme tam fiziksel gelişimini tamamlamadan önce yapılmamalıdır. En iyi küçültme işlemi adayı, yapılacak işlemi tam ve doğru şekilde anlayacak kadar olgun ve realist beklentileri olan kadınlardır. Emziren veya emzirecek bayanlara meme küçültme işlemi önerilmemektedir.

Meme küçültme işlemi basit bir operasyon değildir. Ancak bu konuda eğitimli bir plastik cerrah tarafından yapıldığında güvenlidir. Yinede her cerrahi girişimde olduğu gibi kanama, enfeksiyon ve anesteziye reaksiyonu da içeren bir takım komplikasyonların gelişme ihtimali vardır.

Sigara içenlerde yara iyileşmesi daha yavaş ve az  olduğu için daha çok iz kalabilir ve sıkıntılar yaşanabilir. Hatırı sayılır miktarda meme dokusu çıkarılabileceği için emzirme mümkün olmayabilir. Bazı hastalarda meme başlarında duyu kaybı olabilir. Nadiren meme başı ve aerolanın beslenmesi bozulur ve doku ölümü oluşabilir. Ancak meme başı veya aerola vücudun herhangi bir yerinden alınan deri grefti kullanılarak yeniden yapılabilir.

Ameliyat öncesi mammografi (meme radyografisi) ve meme US ile meme dokularının kanser  kontrolü yapılmalıdır. Hastanın sigara içip-içmediği sonuçları etkilemektedir.

Meme küçültme işlemi hastahanede genel anestezi altında yapılır. Operasyon 2-4 saat  sürer. Hastanede 2-3 gün kalmak gerekebilir.

Meme küçültme işleminde birçok teknik vardır. En çok kullanılan yöntem meme başını çevreleyen aşağıya uzanan ve meme altı çizgiyi içeren çapa şeklinde veya ters T insizyonudur. Operasyonda memedeki fazla meme dokusunu, yağ ve deriyi çıkarılır.  Meme başı  yeni yerine taşınır. Daha sonra memenin her iki tarafındaki deri, aerolanın altında ve etrafında bir araya getirip memeye yeni şekli verilir. Kesi hatları dikişler ile birleştirilir ve meme yeni şekline kavuşur.

Ameliyat sonrası elastik  bandaj meme etrafına, cerrahi sütyen şeklinde sarılır.  İlk günlerde, özellikle hareket edildiğinde ve öksürüldüğünde biraz ağrı hissedileebilir. Birkaç hafta boyunca da rahatsızlık çekilebilir. Bandajlar ameliyattan 2 gün sonra çıkarılır. Özel bir sütyen giydirilir. Eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş alma sorunu yoktur. Ameliyat sonrası ilk adet halinizde memenizde şişme ve ağrıya neden olabilir. Ameliyat bölgesindeki duyu kaybı genellikle 6 hafta gibi bir süre sonrasında azalır, bu süre 1-2 yıla kadarda uzayabilir.

Ameliyet sonrası 1-2 günde ayağa kalksanız da memelerinizde birkaç hafta ağrı olacaktır. 3-4 hafta ağır şeyler kaldırmaktan kaçınmalısınız. Yaklaşık 2 hafta içinde işe  ve normal aktivitelerine dönülür. Ancak eski enerjinize tam olarak kavuşuncaya kadar, birkaç hafta daha az güç kullanmanız gerekebilir. Ayrıca  korumak amacıyla atletik bir sütyen kullanılır.