• Telefon: +90 216 369 80 80
  • Adres: Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi 462/3 34740 Kadıköy İstanbul

Kepçe Kulak Düzeltilmesi (Otoplasti)

Kepçe kulak ameliyatı ile normaldae fazla olan kepçe açısının açıları düzeltilir, başa doğru yaklaşması sağlanılır ve de gerekiyorsa kulak boyutlarında bir miktar küçültme de sağlanabilir. Bu durum özellikle kulak memesi büyüklüğünde söz konusudur.

Kepçe kulak deformitesinde, kulakta bulunan kıvrımların oluşmaması, az gelişmesi ya da yetersiz gelişmesi söz konusudur. Kulaklar kafa kısmından daha uzakda dururlar.

Kepçe kulak ameliyatı kulakların büyük oranda büyümesinin sona erdiği 5-6 yaşında yapılmaktadır. Ancak ergenlik, gençlik ve genç erişkin dönemde ki hastalar da başvuru yapmaktadır. En büyük kaygı estetik görünüm olmakla birlikte, kepçe kulak sorunu olan erkeklerde kısa saç kestirememe bu yüzden saçlarını uzatma, bayanlarda ise saç topuzu yapamama, saçlarını istedikleri şekilde şekillendirememe, bu durumların yarattığı sosyal problemler nedeniyle de ameliyat olmak isteyebilirler.

Kepçe kulak estetiği yetişkinde lokal anestezi altında çocuklarda ise genel anestezi altında yapılır.

Kepçe kulak ameliyatı ortalama 1.5 saat kadar sürer. Elbette ek durumların varlığında, farklı deformasyonların eşlik ettiği durumlarda, daha önce ameliyat geçirmiş hastalarda bu süre uzayabilir. Kulaktaki probleme göre ameliyat çeşitleri değişkenlik gösterse de tüm kepçe kulak ameliyatlarında kesi kulak arkasından yapılır. Bu yüzden de kulak ön yüzünde ya da başkaları tarafından farkedilen bir iz oluşmamaktadır.

Kepçe Kulak ameliyat sonrasında hastaya baskılı pansuman yapılır ve bu pansuman 3-4 gün sonra çıkarılır. Bu sargıların çıkarılmasından sonra özellikle geceleri kullanmak üzere tenisci bandajı önerilir. Bu bandajın gündüz de kullanılması kulağın şeklinin daha iyi muhafazasına yardımcı olacaktır.

Dikişler genellikle kendiliğinden erir ve bir hafta içinde kaybolur. Kulak, ameliyattan sonra 7-10 gün civarında ödemli (şiş) olacaktır. Erişkinlerin çoğu işlerine ortalama 5-7 gün içinde dönebilir. Çocuklar yaklaşık 7 gün sonra okula gidebilir, ancak aktivitelerde dikkatli olmaları gerekir.